Choď na obsah Choď na menu
 


 ZÁKLADY JAZDY NA KOŇOCH

Keď si jazdec začiatočník,mal by si vždy jazdiť pod dohľadom trénera,alebo skúseného jazdca.Zo zásady nechoď ku koňovi zo zadu,kôň by sa mohol zľaknúť a kopnúť.Na koňa sa vysadá aj zosadá z ľavej strany.Keď nasadneš,nohy vlož do strmeňov.Do rúk si vezmi oťaže.

-Keď chceš koníka dať do kroku,jemne ho kopni ho slabím lítkami,nie pätami.-Keď chceš ísť do pravej strany,potiahni oprať s pravou rukou,keď do ľavej potiahni oprať zasa rukou ľavou,ak chceš zastaviť potiahni naraz obe oťaže.Keď koník zastaví,oťaže uvoľni.Tak!Keď vieš aspoň základ ako koníka pohnúť do kroku,ako ho nasmerovať do pravej,či ľavej strany,zastaviť,môžeme začať zo základmy jazdenia...

KROK

-Je to nejdôležitejší chod, najpomalší, najmenej koníka namáha a koník v kroku dokáže dlhšie pracovať.Rýchlosť koňa v kroku je 6-8 Km.Krok by mal byť čistý,istý a priestranný.Koníka dáš do kroku tým,že ho jemne popchneš lítkami do slabín.Pri kroku sa v sedle nenadvihujeme;pri každom kroku musíš byť na koni vyrovnaný/á.Tým,že sa v sedle hrbíš,si ničíš chrbticu.Preto je potrebné byť v sedle vyrovnaný.V sedle tak-tiež nesmieš robiť prudké pohyby,nemal/a by si kričať a mykať sa,to môže vyľakať koňa.Keď vieš ísť krokom,môžeme sa začať učiť ísť klusom.

KLUS

-Je to druhý chod koňa, najspoľahlivejší a najpoužívanejší na velké vzdialenosti. Trénovaný kôň vydrží asi 15 km, po oddychu v kroku môže pokračovať v kluse.Rýchlost klusu je 4m/s (15km/h). Klusáci 42 - 50 km/h.Pri kluse sa jemne zdvíhaj v sedle.Zo začiatku sa zdvíhaj podľa rytmu nôh koňa.Keď kôň dáva pri kluse pravú prednú nohu dopredu,v tedy sa jemne nadvihni.V sedle buď vždy vzpriamený/á.Klus treba trénovať trocha dlhšie,aby si koník aj ty na to poriadne zvykol.Z poriadne nacvičeného klusu prejdeme do cvalu.

CVAL

Je to najrýchlejší a najnamáhavejši chod.Rýchlosť v teréne je až 30 km/h. Plnokrvníci na dráhe bežia rýchlosťou až 60 km/h (na kratší úsek).Nohosled - ak začíná ľavá zadná, pokračuje pravá zadná a ľavá predná a konečne pravá predná (kôň cvála vpravo).Ak začína pravá zadná a končí ľavá predná (kôň cvála vľavo).Pri priamom pohybe je koňovi jedno, na ktorú nohu cvála. Naopak však na obvode kruhu alebo v zatáčke musí byť "výkonnou" nohou noha vnútorná, tj. že vpravo musí kôň cválať na pravú nohu, vľavo na nohu ľavú. Výraz "kôň ide na zlú nohu" znamená, že kôň cvála vpravo na ľavú nohu. Ak použijeme výraz "kôň križuje" znamená to, že predná časť cvála napríklad na pravú nohu a zadná cvála na lavú nohu.Aj v cvale byť treba vyrovnaný.Cval treba trénovať,pokiaľ to nebude na 100%.Po cvale nasleduje najrýchlejší chod TRYSK.Začiatočníci však tento chod nevyužívajú.

Po kluse a cvale koníka vždy vykrokuj.Sprav si s ním asi 3-4 kolečká na vydýchanie.Odveď ho do stajne,nezabudni vyčistiť.Ak je koník spotený,určite ho utri handrou.

Tak! Základné veci máš už za sebou.No na kluse a cvale treba trénovať do vtedy,pokiaľ to nebude naozaj úplne super. Držíme palce!

copy by: tento web :)

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.